Gânduri despre viaţă, moarte şi (ne)muncă

sâmbătă, iulie 26, 2025 15:11
Posted in category Mass-media

Dumitru CăruntuPentru „deştepţii” care vin cu textul „Toţi murim” (adică nu contează ce ai, câţi bani, ce ştii, cât de faimos eşti etc.)

Nu e relevant că toţi murim. E ca şi cum ai spune că toţi dormim, toţi mâncăm etc. Relevant este ce faci până mori. Şi până mori poţi fi o jigodie sau nu.

Relevant este ce laşi în urmă. Şi sunt oameni care au lăsat în urmă „miracole” pentru omenire: au descoperit medicamente care au salvat milioane de vieţi, au lăsat opere nemuritoare, care au încălzit milioane de suflete, au lansat produse care au făcut viaţa mai uşoară pentru milioane de oameni. Da, şi ei au murit, dar nu asta-i important.

Paradoxal, tocmai cei care ne povestesc mereu despre moarte, religioşii, au lăsat în urmă …moarte, suferinţă, întuneric. Dacă ne uităm la martorii lui Allah (Dumnezeu) de prin ţările musulmane, la ce atrocităţi comit, realizăm că ăştia cu „toţi murim”, „vor plăti ei pe lumea cealaltă” etc. sunt cei mai mari ticăloşi.

Nu mă interesează ce face un corupt pe lumea cealaltă (care e doar o speculaţie, până una alta), important este ce face aici, astăzi, pe această lume. Aici, pe această lume, coruptul aduce sărăcie şi suferinţă. Şi tot aici, coruptul trebuie pedepsit drastic.

„Toţi murim şi nu luăm nimic cu noi” este consolarea nevolnicului, a pramatiei care găseşte astfel o justificare pentru neputinţa sa sau pentru imoralitatea unora.

Nu contează că „toţi murim şi nu luăm nimic cu noi”! Ceea ce contează cu adevărat este ce faci în această viaţă! Aici ai tu controlul! Restul sunt doar speculaţii ieftine. Ieftine şi aducătoare de bani, de mulţi bani, pentru casta popilor care s-au îmbogăţit din comerţul cu moartea.

Bani pentru ajutoare sociale versus bani pentru educaţieToţi ăştia care cereţi de la statul român facilităţi, subvenţii, ajutoare, curent electric subvenţionat, combustibil subvenţionat de stat, ‘jde mii de sporuri pentru bugetari etc., trebuie să ştiţi că statul nu are bani şi că, de fapt, voi cereţi de la cei care muncesc, de la cei care trag din greu la căruţa economiei naţionale.

Când ţiganul Ciolacu dădea 1001 de ajutoare, subvenţii, sporuri, nu dădea din banii lui (şi ăia obţinuţi prin tot felul de scheme PSD-iste), ci lua din banii obţinuţi din taxe şi impozite (sau din împrumuturi externe) şi dădea turmei leneşe, fără şcoală, rătăcită prin viaţă toate cele amintite mai sus (în speranţa unui vot la momentul potrivit).

Aşadar, baroni sindicali, miniştri populişti, lătrăi naţionalişti, suveranişti de rahat etc., atunci când plângeţi cu lacrimi de crocodil pentru sărăntocii neamului românesc, beţivi, leneşi, buni de nimic, e bine să precizaţi de unde vreţi banii pentru ăştia, bătuţii de soartă: de la ăia care se trezesc în fiecare dimineaţă, de luni până vineri, uneori şi sâmbăta, şi duminica, şi merg la muncă, nu la făcut live-uri pe Tiktok, nu la mitinguri suveraniste cu decebali şi burebişti.

Nu, statul român nu are bani. Statul român ia bani de la „fraierii” care muncesc şi plătesc cinstit dările la stat (că pe evazionişti statul român nu-i întreabă prea tare de sănătate), ca să dea subvenţii, ajutoare şi alte alea. Asta dacă eşti un stat ratat, cum spun unii. Un stat neratat e ăla care pune populaţia la muncă şi oferă ajutoare doar celor care au cu adevărat nevoie de ele, bolnavi, copii, studenţi etc.

Eşti bun de muncă, dar ţi-e lene să munceşti sau să înveţi o meserie? Foarte bine, ai dreptul să mori de foame. Statul nu trebuie să-ţi dea nimic. Între stat şi cetăţean există un contract social: cetăţeanul oferă ceva, statul oferă altceva. Ce oferă sărăntocul care nu munceşte nicăieri (legal) statului? Nimic. Păi, nici statul nu are obligaţia să-i ofere ceva respectivului. Nimic contra nimic, e un schimb cât se poate de echitabil.

Citeste si articolele:

Sigla A7
Dacă ţi-a plăcut articolul, ai ceva de completat sau ai ceva de reproşat (civilizat) la acest text, scrie un comentariu, ori pune un link pe site-ul (blogul) tău, în cazul în care vrei ca şi alţii să citească textul sau (obligatoriu) dacă ai copiat articolul parţial sau integral. După ce ai scris comentariul, acesta trebuie aprobat de administratorul site-ului, apoi va fi publicat.

Adauga un comentariu