Brutalitatea şi încălcările drepturilor omului ca politică de stat în comunism
sâmbătă, mai 2, 2009 13:52
Brutalitatea şi încălcările drepturilor omului ca politică de stat
Impus prin mijloace brutale specifice unui regim de ocupaţie, comunismul românesc s-a consolidat şi s-a perpetuat pe o bază represivă. Analiza mecanismelor de administrare a actului de poliţie politică în regimul totalitar comunist din România arată că brutalitatea a fost ridicată la rang de politică de stat, în numele „luptei de clasă” şi a provocat un reflex de lungă durată, o „banalizare” [...]
Citeste mai mult...







