Ghinionul lui Voronin: în Basarabia nu sunt mineri

miercuri, aprilie 8, 2009 18:36
Postat in categoria Basarabia, Iliescu KGB

Basarabia e RomaniaRecentele evenimente din Basarabia, cu Voronin etichetându-i pe studenţi drept “huligani” (termen preluat de la Maica Rusie), seamănă cu evenimentele din anii ’90 din România, unde un fost agent KGB, tovarăşul Ilici Iliescu, îi eticheta pe cei din Piaţa Universităţii (locul simbol al libertăţii din România) “golani”. Şi dacă tovarăşul Iliescu a adus minerii, Voronin nu-i are. De aceea sperăm (Doamne ajută!) să înţeleagă răul imens pe [...]

Citeste mai mult...

Uniunea Tineretului Comunist (UTC) – model sovietic (V)

miercuri, aprilie 8, 2009 7:04
Postat in categoria Dictatura comunistă

ComunismUniunea Tineretului Comunist din România

Protestele studenţeşti au fost un şoc pentru UTM. De la mijlocul anilor ’50, PMR şi-a pus serios problema mobilizării şi disciplinării mediului studenţesc. Responsabilii din PMR şi UTM erau nemulţumiţi din cauza apatiei şi apolitismului studenţilor, iar, aşa cum se ştie, în timpul comunismului neutralitatea ideologică şi escapismul reprezentau un păcat. Aşa a apărut, în vara anului 1956, ideea formării Asociaţiilor studenţeşti, [...]

Citeste mai mult...

Trash TV cu Gâdea, Stan şi Cristoiu

marți, aprilie 7, 2009 19:11
Postat in categoria Mass-media

Antena 3In logica facila si linistitoare pentru creier a unui telespectator indispus sa judece nuante si dornic sa se comporte in fata oricarei dispute ca un suporter la un meci de fotbal, ceea ce face de mult timp la Antena 3 echipa formata din Gadea, Stan si Cristoiu poate parea distractiv.

Si chiar este pina la o anumita limita. Ridem, glumim, dansam pe muzica pusa la laptop, aruncam cu laturi in dusmanii sefului si facem audienta. Tehnica asta a fost omologata de Mircea Badea, [...]

Citeste mai mult...

Democraţie autentică = Dictatura legii

marți, aprilie 7, 2009 19:06
Postat in categoria Justitie, Mass-media

Legea strivita de ciuma rosieÎn Italia anilor ’90, s-a produs acţiunea “Cu mâinile curate”. Rezultatul a fost scoaterea la suprafaţă a numeroase personalităţi corupte şi implicit au apărut condamnări pentru foşti prim-miniştri, miniştri sau parlamentari. Nimeni din Italia acelei perioade nu s-a plâns de dictatură. În România, poporul otevist, ignorant şi irositor de timp, înghite aberaţiile debitate în emisiunea cetăţeanului “model” de civilizaţie şi comportament, care prin tot ceea ce [...]

Citeste mai mult...

Guvernarea Tăriceanu: cum încălcau demnitarii liberali legea

luni, aprilie 6, 2009 18:48
Postat in categoria Justitie, PeNaLii

TariceanuCâte limuzine de serviciu are Orban şi câte legi accidentează cu ele

M-am prins de ce Orban face accidente, indiferent cu ce maşină de serviciu ar merge: pentru că-şi permite. Ca să-l parafrazăm pe un fost prinţişor, nu poate el să înfigă în stâlp atâtea maşini câte îi pune statul la dispoziţie. Uite, la Transporturi, de exemplu, Orban are (se întâmpla în 2008 –n.m.), pentru uzul propriu, trei limuzine. Iar consilierii lui au cinci. Ce [...]

Citeste mai mult...

Uniunea Tineretului Comunist (UTC) – model sovietic (IV)

luni, aprilie 6, 2009 7:30
Postat in categoria Dictatura comunistă

ComunismUniunea Tineretului Comunist din România

După 1952, în urma demascării „devierii de dreapta”, a început o nouă epurare a UTM.

Întrucât grupul „francţionist” în frunte cu Ana Pauker a fost acuzat, printre altele, că, prin „metoda înscrierii în bloc”, a făcut ca în partid să intre numeroşi „legionari” şi alte „elemente duşmănoase” (lucru pe care Ana Pauker l-a recunoscut public în

423 ANIC, fond CC al PCR – Secţia Organizatorică, [...]

Citeste mai mult...