Amintiri din paradisul vieţii mele (I)

duminică, decembrie 28, 2008 18:57
Postat in categoria Locale

Părinţii mei, deşi oameni simpli (provin dintr-o familie ‘sănătoasă’), erau nişte persoane deosebite. Am avut privilegiul să am doi părinţi minunaţi. Poata acesta a fost cel mai mare dar făcut mie de Divinitate. Tătăl meu, Căruntu Dumitru, a fost muncitor. Tatăl lui, bunicul meu, Căruntu Ioan, a participat la al II-lea război mondial, apărându-şi ţara a cărei imagine o terfelesc ţiganii şi alti infractori azi. Tatăl meu, născut 10 februarie 1935, decedat 17 iunie 2003, a fost cel care mi-a înţeles dorinţa de a învăţa şi m-a finanţat. Era un om harnic, cu o rezistenţă la efort de invidiat, cu mult bun-simţ, cu o imensă răbdare, pe care eu, de exemplu, nu o am întotdeauna. Deşi era jignit de multe ori, de tot felul de scursuri umane [...]

Citeste mai mult...

Ion Iliescu şi mineriadele

duminică, decembrie 28, 2008 10:45
Postat in categoria Iliescu KGB

Ion Iliescu si mineriadeleSPALAREA CREIERELOR”: ILIESCU SI MINERIADELE (AFACEREA „STATIILOR-PILOT”: 25 DE ANI DE EXPERIENTE PSIHO-SENZORIALE ASUPRA MINERILOR, PENTRU A CREA „OMUL NOU”)

„SPALAREA CREIERELOR” SI „REEDUCAREA”, DOUA TEHNICI DE MANIPULARE DE TIP KGB

Cum am vazut anterior, intre tehnicile deprinse de viitorii submarini in scoala speciala a Sectiei A, din cadrul Directoratului I al KGB, se numarau doua, circumscrise [...]

Citeste mai mult...

Uniunea Internaţională a Studenţilor, controlată şi finanţată de KGB

sâmbătă, decembrie 27, 2008 11:02
Postat in categoria Iliescu KGB

Mineriada, 14-15 iunie 1990LA PRAGA, SEFUL LUI ION ILIESCU A RAMAS ACELASI CA LA MOSCOVA: ALEXANDR SELEPIN, FOSTUL PRIM SECRETAR AL KOMSOMOLULUI, VIITORUL PRESEDINTE AL KGB-ULUI

Constituita in 1946, la Praga, Uniunea Internafionala a Studentilor (UIS) a urmat acelasi scenariu ca toate organizatiile de front dirijate si finantate de Uniunea Sovietica, prin serviciile sale secrete. Caracterul aparent pluralist al UIS n-a impiedicat, bineinteles, infiltrarea la varf a doi agenti comunisti, [...]

Citeste mai mult...

Etichete: , , , , |

Amintiri din paradisul vieţii mele (II)

sâmbătă, decembrie 27, 2008 9:51
Postat in categoria Locale

Deşi mi-e foarte greu să scrie despre cea mai dragă fiinţă de pe acest pământ, pentru mine, voi încerca. Mama mea, Caruntu Elena, era o sfântă. Datorez foarte mult părinţilor ei, adică bunicilor din partea mamei. Bunicul meu din partea mamei, Condrea Costachi, pe care l-am cunoscut foarte puţin, a decedat atunci când aveam 9 ani, era un om deosebit. Ştia carte, puţini ştiau în vremea aceea, era un bun tâmplar şi nu numai, orice lucru din curte era făcut de mâna lui. A stat nu mai puţin de şapte ani departe de casă, în război şi ca prizonier la ‘fraţii’ ruşi. Niciodată nu i-a iubit pe ruşi, despre care afirma că sunt nişte ‘porci’. Bunicului meu îi datorez cunoaşterea alfabetului, acesta este primul om care m-a iniţiat în tainele [...]

Citeste mai mult...

Cugetări

vineri, decembrie 26, 2008 19:19
Postat in categoria Literatura

Varf de munte

  • Evaluam oamenii pe masura intereselor pe care le avem.
  • Vointa: verb care se conjuga la prezent.
  • Cand cunosc un om, unii incearca sa-i afle calcaiul, altii caracterul.
  • Cand spune: „De maine am sa fac…” sa nu-l crezi. Sa te indoiesti chiar cand declara: „De azi incepand…”.
  • Una e sa crezi in ceea ce nu exista si cu totul altceva sa pui la indoiala ceea ce este evident.
  • Cautam aprobarea celorlalti [...]

    Citeste mai mult...

Etichete: , |

Amintiri din paradisul vieţii mele (III)

vineri, decembrie 26, 2008 9:27
Postat in categoria Locale

Mama mea, Căruntu Elena, născută 27 iulie 1938, decedată 27 octombrie 2011, era o sfântă. Îi plăceau foarte mult florile, toate imaginile de mai jos, cu casa noastră, i se datorează. Mi-e foarte greu să scriu acum despre ea, deoarece mă podidesc lacrimile, de aceea rămâne să completez altădată acest material. Imi permit, totuşi, să citez ceea ce am scris la moartea ei: ‘Astazi, 27 octombrie 2011, la ora 10 a.m. mama mea a murit. Mama, acolo in cer unde ai ajuns, vreau sa-ti repet ca ne vom intalni peste un numar de ani stabilit de Domnul Hristos. Ai fost cea mai buna mama din lume. Orice copil si-ar dori o asemenea mama. Nu stiu daca ti-am spus de multe ori, dar sa stii ca te-am iubit enorm, scumpa si buna mea mama. Mi-ai frant inima si sufletul in aceasta zi [...]

Citeste mai mult...