Un pesedist încalcă legea – pleonasm evident (VII)

marți, decembrie 23, 2008 9:57

Mama milioanelor de prostiCe ţi-e, dom’le, şi cu oamenii ăştia care se ştiu cu problemele ferestiere! De mai bine de un sfert de secol, senatorul pesedist (sau fost) Ion Dumitru s-a tot perfecţionat în ale silviculturii. Şi cu toate acestea, omu’ tot nu a învăţat să îşi completeze declaraţia de avere. Anul trecut (2007) făceam o sesizare penală, unde îl menţionam şi pe silvicultorul nostru.

Aberaţia din declaraţie se referea la o sumă frumuşică, de vreo 68 de [...]

Citeste mai mult...

Etichete: , , , |

„Îi împuşcaţi şi îi băgaţi în beci. Unul să nu iasă viu.” (Elena Ceauşescu, 17 decembrie 1989)

luni, decembrie 22, 2008 12:33
Postat in categoria Istorie

De la stanga: Elena Ceausescu, Ion Iliescu, Nicolae CeausescuIn orice ţară, nu există cu adevărat decît două partide: partidul celor care îndrăznesc să spună nu şi partidul celor care nu îndrăznesc. Cînd numărul celor care nu îndrăznesc covîrşeşte numărul celor care îndrăznesc, ţara este pierdută.

În preajma ştreangului (istoria unei nopţi)

„Ii împuşcaţi şi îi băgaţi în beci. [...]

Citeste mai mult...

Știri locale (scurte, da’ proaste)

duminică, decembrie 21, 2008 20:02
Postat in categoria Locale

Casa, gradina, Caruntu Elena, TataraseniHavîrna, ținutul fărădelegii? (II)

Știți care-i cea mai proastă glumă pentru cei de aici? Răspuns: în România există legi. Hă, hă, hă, ce ne-am mai râs, numai că este de plâns. De exemplu, legea interzice folosirea petardelor. Mai exact, așa cum aflăm de pe site-ul Poliției Române, persoanele fizice pot folosi doar articole pirotehnice din clasa/categoria I (cele inofensive pentru urechi, adică), dar și acestea [...]

Citeste mai mult...

Ion Iliescu a contribuit direct la mecanismul terorii comuniste

duminică, decembrie 21, 2008 14:58
Postat in categoria Iliescu KGB

Nicolae Ceausescu (stanga) si Ion IliescuLA MOSCOVA, ILIESCU A DEVENIT „INGINER AL SUFLETELOR” SI EXPERT IN „MASKIROVKA” LA 19 ANI, MEMBRU C.C. AL U.T.M., ILIESCU VINA „COSMOPOLITII”, „MALAGAMBISTII” SI „CODASII”, EXPEDIATI ULTERIOR LA CANAL

In 1950, Ion Iliescu – membru C.C. la U.T.M., Sectia „Invatamant Mediu si Superior” – intra la Facultatea de Hidrotehnica din Bucuresti. Ca si la [...]

Citeste mai mult...

Bancuri cu Ceauşescu

sâmbătă, decembrie 20, 2008 17:07
Postat in categoria Diverse

Executia cuplului Ceausescu

  • Ambasadorul URSS in vizita la Casa Alba. La intrare, soferii americani cu cel rus, asteapta… Sa-si omoare vremea isi lauda rusul Volga, americanul, Cadillac-ul. Nu ajung la intelegere si fac concurs de masini. Bineinteles, Volga e mult in urma Cadillacului. A doua zi, mare editorial in Pravda cu titlul: „In America, concurs de masini unde Volga noastra pe locul doi, americanii, penultimii.”
  • La [...]

    Citeste mai mult...

Etichete: , , , |

Poeme celebre

vineri, decembrie 19, 2008 16:40
Postat in categoria Literatura

Casa, gradina, Caruntu Elena, TataraseniDacă

Dacă poţi să fii calm atunci când toţi în jurul tău îşi pierd capul, acuzându-te pe tine de acest lucru …

Dacă poţi să ai încredere în tine când toţi se îndoiesc de puterile tale şi de asemenea să fii cu indulgenţă faţă de neîncrederea lor …

Dacă poţi să aştepţi, dar să nu fii ostenit aşteptând, sau minţit fiind de cei din jur să nu te amesteci în minciună, sau urât fiind [...]

Citeste mai mult...