Ion Iliescu trimis la studii în URSS

vineri, decembrie 19, 2008 16:23
Postat in categoria Iliescu KGB

De la stanga: Nicolae Ceausescu si Ion IliescuLA BACALAUREAT SI ADMITEREA LA POLITEIINICA, ION ILIESCU – MEMBRU C.C. AL U.T.M. – DEVENISE „SEFUL POLITIC” AL PROFESORILOR SAl

Din martie 1949, liceanul Ion Iliescu devine membru C.C. al U.T.M. si, in acest fel, seful politic al profesorilor sai, deoarece timp de un an ci va activa in cadrul sectiilor invatamant mediu si superior ale C.C. al U.T.M..
Referatul [...]

Citeste mai mult...

Traian Băsescu, mai mult înger decât demon

vineri, decembrie 19, 2008 13:16
Postat in categoria Istorie, Mass-media

Traian BasescuPatronii de televiziuni, de la Voiculescu la Vântu, ce au făcut zeci de milioane de euro fentând legile statului român şi marile voci ale satelor româneşti, care la o altă scară, mai mică, fentează cât pot aceleaşi legi – valabile pentru fraieri – s-au dat de ceasul morţii în privinţa limbajului neacademic, din anumite momente, al preşedintelui României. Mineriadele iniţiate de Ion Iliescu sunt nimicuri pe lângă “ţigancă împuţită” rostite de Traian Băsescu. Conturile [...]

Citeste mai mult...

Cine regretă imperiul roşu?

joi, decembrie 18, 2008 19:29

Nicolae CeausescuVasile Ernu (n. 1971) e un prozator basarabean care s-a stabilit în România. În 2006 a publicat o carte, “Născut în URSS”, la Editura Polirom. Referitor la Ernu şi la cartea lui, scriam cu puţin timp în urmă astfel: “Mă număr printre puţinii comentatori ai cărţii lui Vasile Ernu, “Născut în URSS”, care n-a căzut în cur în faţa evocării nostalgic-provocatoare a unui imperiu transformat în lagăr. Lagărul socialist. Un lagăr cu puncte fierbinţi, unde mureai pur şi [...]

Citeste mai mult...

Genocidul comunist din Basarabia: foametea ordonată de Stalin

joi, decembrie 18, 2008 18:35
Postat in categoria Basarabia

Basarabia e RomaniaCum a fost “organizat” genocidul prin foamete contra poporului român din Basarabia şi Bucovina? Simplu, comisarii au măturat în toamna anului 1946 toate produsele alimentare din podurile şi ambarele cetăţenilor. Absolut tot, până la ultimul grăunte. Si există mii şi mii de mărturii în acest sens. Nu importa că erai avut (adică culac) sau sărac. Puteai să ai în familie şi 14 copii – nu erai cruţat.

Antropoizii comunişti, aleşi [...]

Citeste mai mult...

Limba română nu-i pentru „valorile” pesedeului

joi, decembrie 18, 2008 18:32

VanghelieÎn România de azi nici măcar cunoaşterea limbii române nu mai este o condiţie pentru a fi persoană publică, model pentru copii şi tineri, pe mâinile cărora va rămâne această ţară.

Dacă în dictatura comunistă era greu să nu-l auzi pe „genialu’” stâlcind cuvintele limbii române, apare şi mai ciudat fenomenul de azi, în care ziariştii lui peşte, cărora le este greu să pregătească un material de presă, preferă să aducă, în presa tipărită sau audio-video, [...]

Citeste mai mult...

Bancuri fel de fel

miercuri, decembrie 17, 2008 19:03
Postat in categoria Diverse

Caine si pisici

  • – Tata, care este diferenta dintre prosperitate si criza? – intreaba Bula.
    – E simplu, Bula. Prosperitate inseamna: Mercedes, sampanie, vila la Snagov, amanta. Criza inseamna: metrou, sifon, garsoniera in Ferentari, maica-ta.
  • – Bula, cate porunci exista? – intreba profesorul.
    – Zece, domnule profesor.
    – Si ce se intimpla, daca nu respecti una dintre ele?
    – Ramin noua…
  • [...]

    Citeste mai mult...

Etichete: |