Lista securiştilor din România comunistă – litera T

vineri, noiembrie 1, 2019 20:01

SecuristiLista securiştilor din România comunistă – litera T

  • Tăbăcaru D. – în 1972 era colonel, adjunct şef Direcţia I, conform documentului din 22 iunie 1973.
    La 8 iulie 1972 colonelului Tăbăcaru îi sunt oferite informaţii despre şederea la Viena a lui Paul Goma între 18 şi 28 iunie 1972.
    La 22 iunie 1973 semnează o notă-raport în care informează cu privire la manuscrisele pe care Paul Goma le-a adus cu sine de la Paris. “Din câte suntem informaţi, Direcţia Presei şi Tipăriturilor a hotărât ca manuscrisele cât şi toate materialele menţionate să fie restituite posesorului, care urmează a le primi în ziua de 23 iunie a.c. Considerăm indicat ca Direcţia Presei şi Tipăriturilor să reanalizeze hotărârea luată întrucât manuscrisele au un conţinut vădit duşmănos. Avându-se în vedere poziţia impertinentă şi ostilă pe care “Grama” (Paul Goma) a manifestat-o până în prezent, este posibil ca să uzeze de aceste manuscrise atât în ţară cât şi în străinătate”.
  • Tambrea Aurel – în 1969 era colonel, şeful Securităţii judeţului Vâlcea, anterior maior (conform documentului din 9 septembrie 1969, dosar Lungu Constantin) Inspectoratul Judeţean Vâlcea, Biroul III.
    La 5 mai 1983 semnează un raport adresa DSS, Direcţia III: “La compartimentul de contraspionaj pe linia acţiunii “Eterul” se află o singură persoană, respectiv Dinulescu Cătălin, cetăţean român cu domiciliul în Franţa”.
    La 9 septembrie 1969 semnează o notă în care oferă informaţii despre o persoană în legătură cu acţiunea “R.V.” (Lungu Constantin).
  • Taraşcu Aurel – în 1972 era căpitan, adjunct şef Serviciul II, Inspectoratul de Securitate al judeţului Hunedoara.
    La 17 mai 1972 semnează o notă în care oferă Inspectoratului de Securitate al judeţului Maramureş informaţii despre anumite persoane din judeţul Hunedoara.
  • Teodorescu Haralambie – în 1953 era sublocotenent, Regionala de Securitate Piteşti.
  • Teriţian[u] Cornel – în 1949 era locotenent, Direcţia Regională a Securităţii Poporului Oradea.
  • Timofte Constantin – în 1980 era colonel, şef Serviciul Independent Secretariat-Juridic.
    La 29 decembrie 1980 semnează Planul de măsuri nr. D/0012117.
  • Tinca Ovidiu – în 1988 era locotenent-colonel (lt.-col.), şeful Serviciului I/A, Securitatea Judeţeană Cluj.
    La 13 mai 1988 semnează un plan de cooperare între Securitatea Cluj şi Securitatea Alba în cazul lui Filip Iulius (“Fodor”); “va introduce mijloace T.O. la domiciliul obiectivului din Cluj-Napoca pentru a-i cunoaşte activitatea în timpul prezenţei în acest loc”; “prin dispozitivele realizate la domiciliul “Dianei” (Doina Cornea) se va acţiona asupra lui “Fodor” (Filip Iulius) în scopul nerealizării contactelor cu aceasta”.
    La 24 iulie 1988 semnnează un raport: “Propunem a se aproba atenţionarea numitei Filip Maria pentru poziţia şi preocupările ostile pe care le are”.
  • Tiron Constantin – în 1984 era lt.-col., Inspectoratul Judeţean Neamţ, Securitate.
    La 25 ami 1984 semnează o notă de analiză a DUI (Dosar de Urmărire Informativă) “Ursu” (Urzică Vasile): “În comuna Vânători, urmărirea informativă se va face prin sursele “Neamţu”, “Ghiocel”, “Strungaru”, din legătura lucrătorilor postului de miliţie”.
  • Titu Constantin – în 1988 era lt.-col., unitate centrală de Securitate.
  • Todoran Eugen – în 1988 era lt.-col., locţiitor şef Securitate Cluj, Inspectoratul judeţean Cluj.
    La 15 aprilie 1988 revine cu cereri suplimentare faţă de cele din 4 aprilie 1988: “vă rugăm să întreprindeţi măsuri complexe de verificare şi control, inclusiv prin mijloace T.O. (ascultarea telefonului – n.m.), în perioada premergătoare, pe durata vizitei şi după plecarea obiectivului nostru”.
  • Toie (Ţoie?) Petru – în 1981 era căpitan, şeful Biroului III, Inspectoratul Judeţean Sălaj.
    La 15 iunie 1981 semnează o notă în care identifică persoanele din judeţul Sălaj care sunt cercetate în problema “Eterul” (ascultau posturi de radio străine, în special “Europa Liberă” – n.m.).
  • Tomşi Costică – în 1989 era lt.-col., Direcţia I.
  • Tonceanu Marcu – în 1968 era căpitan, Inspectoratul Judeţean de Securitate Vâlcea.
    La 30 septembrie 1968 primeşte o notă informativă de la sursa Paraschivescu Nicolae.
  • Ţone Nicolae – în 1989 era lt.-col., Direcţia de securitate şi gardă, şef Serviciul 8.
  • Totalca Stelian – în 1948 era locotenent, Direcţia I, Bucureşti.
  • Toth – în 1952 era sublocotent, lucrător operativ comuna Şoarş, jud. Făgăraş.
  • Triponescu I. – în anii ’50 era căpitan, DRSP Bacău.
  • Truşcă Gheorghe – în 1984 era maior IMB Securitate.
    La 2 niembrie 1984 semnează o notă prin care oferă informaţii despre Popescu Gheorghe.
  • Tudorache Dumitru – în 1982 era maior, ofiţer C.I.
    La 28 iulie 1982 primeşte o notă informativă de la sursa “Miclea”, spitalul prnitenciar Jilava.
  • Tudorache Florica – în anii ’80 era angajată civil, Unitatea Specială “S” a DSS.
  • Tudosescu Nicolae – în 1967 era locotenent-major, Direcţia IX.
    La 5 decembrie 1967 semnează o notă în care oferă date despre Reus Vasile.
  • Tulbure Andrei – locotenent, Direcţia VI, Paza Guvernului.
  • Turc Iosif – în 1953 era locotenent, Direcţia Anchete Penale Securitate.
  • Turcitu Adrian – în 1985 era lt.-col., şef serviciu, Direcţia II.
  • Ţurcanu – în 1953 era lt.-col., şef Direcţia Regională a Trupelor de Pază şi Securitate Cluj.

Citeste si articolele:

You can leave a response, or trackback from your own site.

Adauga un comentariu