Cum văd magistraţii Justiţia

luni, iulie 6, 2009 11:57
Postat in categoria Justitie

JustitiaDacă tot criticăm Justiţia din România, hai să vedem şi ce spune “partea vătămată”, adică cei care lucrează în justiţie. Iată un citat interesant.

“Se dezincrimineaza prostitutia, cersetoria, vagabondajul. Dispare incestul intre cei cu varsta peste 13 ani. Mai pot disparea o multime de infractiuni in noul Cod Penal. Sa ne gandim bine: un cod penal cu mai putine infractiuni, inseamna mai putini infractori. Mai putini infractori inseamna ca tara asta e pe drumul bun spre progres si civilizatie. Ceea [...]

Citeste mai mult...

Etichete: , |

Kaghebistul Ion Iliescu şi Basarabia

duminică, iulie 5, 2009 7:34
Postat in categoria Basarabia, Iliescu KGB

Ion IliescuReîntregirea României a avut momentul favorabil în 1990, atunci când imperiul răului (sovietic) se prăbuşea cu repeziciune, iar România avea un capital de simpatie internaţională imens, datorită Revoluţiei din ’89. Cel care a readus România în beznă şi a ratat momentul reîntregirii a fost tovarăşul Ilici Iliescu. Acest fost agent KGB a adus minerii spulberând simpatia occidentală faţă de noi şi, chiar mai mult, a fost singurul preşedinte est-european ce a încheiat un tratat de prietenie [...]

Citeste mai mult...

Consiliul Superior al Magistraturii, companie de turism de lux pentru membri şi angajaţi

sâmbătă, iulie 4, 2009 10:35
Postat in categoria Justitie

JustitieDistractia favorita a membrilor Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), atunci cind nu gasesc coruptia din Justitie decit la ziaristii care se plimba cu ea in gura, e sa se plimbe ei gura-casca de aiurea pe-afara din tara. Si nu oricum, ci numai la business class, cu bilete de peste o mie de euroi, si numai acolo unde nu au ce face, de fapt. Pe unde s-au plimbat turistii CSM in ultimii trei ani si de ce, cititi mai jos. Trebuie sa va intereseze, doar voi ati platit ca sa vada oamenii Monaco si Bahrain!

Aproape [...]

Citeste mai mult...

Lagărele de muncă în comunism

vineri, iulie 3, 2009 17:38
Postat in categoria Dictatura comunistă

ComunismInternarea în lagăre de muncă

…condamnat la muncă silnică pe viaţă pentru tâlhărie şi crimă. Ne-a repartizat în paturile libere de lângă uşă, alături de hârdaiele în care în timpul nopţii deţinuţii îşi făceau nevoile. Noul nostru şef ne-a făcut un instructaj analfabetic şi violent, presărat din loc în loc cu înjurături la adresa mamelor noastre. Sergentul care ne-a însoţit n-a intervenit, cum într-o naivitate anacronică ne aşteptam să o facă, [...]

Citeste mai mult...

Condamnarea comunismului în România: doar pe hârtie şi fără nici o consecinţă practică

vineri, iulie 3, 2009 10:42
Postat in categoria Dictatura comunistă

Coada la paine in comunismPrintre multele păcate moştenite din dictatura comunistă (unii spun chiar de la fanarioţi), se află şi incapacitatea românilor de a duce ceva la bun sfârşit. Este cazul şi condamnării comunismului în România. Iar dacă preşedintele României şi-a făcut treaba condamnând un regim criminal, acest moment trebuia urmat de acţiuni concrete, menite să anuleze efectele dictaturii comuniste.

Sentinţele politice date de justiţia comunistă trebuiau anulate în totalitatea [...]

Citeste mai mult...

În România profundă, gândirea democratică nu există

joi, iulie 2, 2009 6:48
Postat in categoria Educatie, Locale

Casa, Caruntu Elena, TataraseniBrucan s-a cam pripit cu cei 20 de ani, după care poporul român ar deveni civilizat şi cu o gândire democratică. Pe aici, la nivel de vulg şi elite, lucrurile au cam rămas înţepenite în proiect. Dumnezeul multora a rămas cizmarul ateu ce a ţinut România în întuneric, frig şi foame, precum în Evul mediu.

Dacă la începutul anilor ’90, simpatia faţă de liberali sau ţărănişti te făcea automat o paria a societăţii formată din indivizi cu creierul spălat [...]

Citeste mai mult...