Cu ce se mai ocupă Biserica Ortodoxă, de când o parte dintre slujitorii ei nu mai toarnă la securitate

joi, februarie 5, 2009 14:25
Postat in categoria PeNaLii

Preotul Florin Ciutoiu la curveÎn timp ce România traversează o criză morală fără precedent, mai ales din vina bisericii majoritare, vorbim de Biserica Ortodoxă, care nu întreprinde nimic semnificativ pentru a îndrepta această stare de lucruri, preoţii se ţin de mitinguri împotriva cipurilor.

“Noile paşapoarte cu cip biometric sunt lucrarea diavolului” afirmă ei alături de alţi rătăciţi, fără alte preocupări în această perioadă. Aşa o fi, [...]

Citeste mai mult...

Guvernarea Tăriceanu: cum s-a furat prin intermediul AVAS

joi, februarie 5, 2009 13:07
Postat in categoria PeNaLii

TariceanuCum să dai şpagă la AVAS, cu acte în regulă şi impozit plătit la stat

Senzaţional de mişto: în România se dă şpagă! Bun, asta cam ştiam cu toţii. Ce e, de fapt, extraordinar de senzaţional de megamişto este că, de data asta, vă vom povesti un caz în care şpaga a fost plasată oficial, cu acte în regulă! Mită impozitată deci. Banii au fost daţi în rate, pe parcursul unui an, unui înalt funcţionar AVAS, sub acoperirea unui contract de muncă. Plătitorul [...]

Citeste mai mult...

Ce mai fac foştii tovarăşi, groparii libertaţii şi prosperităţii în România

miercuri, februarie 4, 2009 18:01

Foştii tovarăşiDacă tot a fost 26 ianuarie, Ziua Dictaturii, ne-am putea întreba ce mai fac cei ce alcătuiau cândva “gaşca” lui Nicu Ceauşescu, cel pe care cizmarul din Scorniceşti voia să-l lase la cârma României. Oamenii care i-au fost aproape lui Nicu nu au ajuns prea rău, de la Copos miliardarul la Cristoiu jurnalistul de opinie. Şi ar mai fi şi alţii: Ani Matei, ultimul şef al studenţilor comunişti, actualmente (ianuarie 2008, n.m.) prorector la SNSPA, Mircea Ursache, preşedinte la [...]

Citeste mai mult...

6 motive pentru care merită să nu câştigaţi la Loto

miercuri, februarie 4, 2009 17:38
Postat in categoria Diverse

Casa, gradina, Caruntu Elena, Tataraseni

  1. O dată ce te-ai pomenit cu nişte milioane de euro în cont, vei fi ca şi mort. Un defunct care va avea obrăznicia să trăiască şi să cheltuiască nejustificat din moştenirea rudelor. Un cadavru prosper, care se degradează mult prea lent sub privirile pofticioase ale unor jefuitori de morminte. Hai, tată, nu mai mori odată? – vor părea să spună copii în timp ce-ţi vor ura de sănătate.
  2. Vei începe să-ţi [...]

    Citeste mai mult...

Etichete: , , , , |

Guvernarea Tăriceanu: verifici încasări de 45 de milioane de euro, dar ai buget de 85 de milioane

marți, februarie 3, 2009 17:06
Postat in categoria PeNaLii

TariceanuÎn 2007, foamea de economii a lovit două agenţii-surori: Autoritatea Naţională de Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei (ANRCTI) şi, respectiv, Inspectoratul General pentru Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiilor (IGCTI). Erau doi copaci prea încărcaţi de personal: 504 angajaţi primul, 202 al doilea. Guvernul a luat rezonabila decizie a reorganizării, pentru a restrânge personalul. Din mixerul gândirii echipei Tăriceanu s-au născut alte două instituţii, [...]

Citeste mai mult...

Un pas spre adevăr şi normalitate

marți, februarie 3, 2009 14:54
Postat in categoria Istorie

Tribunalul de la HagaObţinerea de către România, la Haga, a delimitării platoului continental al Mării Negre este un prim pas spre revenirea la statutul avut de această ţară în trecut. După jafurile din 1939, 1940 şi de după al doilea război mondial, când s-a oficializat furtul Basarabiei, nordului Bucovinei, Ţinutului Herţei, Cadrilaterului şi Insulei Şerpilor, obţinerea accesului la platoul continental al Mării Negre este doar un început.

Restul se poate obţine în timp, [...]

Citeste mai mult...

Etichete: , , |