Guvernarea Tăriceanu: gaşcă de penali care s-au şters la fund cu legile ţării

sâmbătă, ianuarie 24, 2009 16:28
Postat in categoria PeNaLii

Tariceanu

  • Prin ianuarie 2008, prin gura purtătorului său de cuvânt, PNL declara că dosarele trimise de preşedinte pentru deschiderea cercetării penale sunt politizate. Sub această acuzaţie de prost gust, s-au ascuns în timpul guvernării Tăriceanu miniştri penali, care au crezut că libertatea înseamnă să te ascunzi sub umbrela separaţiei puterilor. Aceşti miniştri penalişti au dovedit prin aceasta că nu sunt mai presus de spărgătorii de bănci, care o iau la sănătoasa [...]

    Citeste mai mult...

Viol în doi asupra legii din România: tenişmenarul Ion Ţiriac şi prietenul său, Năstase Adrian

vineri, ianuarie 23, 2009 17:43

Ion ŢiriacPentru ca băieţii cu bani de pe meleagurile Mioriţei să se poată da mari în faţa băieţilor cu bani din restul lumii, la o partidă de vânătoare, s-a inventat un procedeu numit “recoltare prin împuşcare”. Care, oficial, nu este vânătoare, deşi, în practică, respectă aceleaşi caracteristici. “Recoltarea prin împuşcare” (care sigur nu ştiţi ce înseamnă) se întâmplă în fiecare an la Balc, unde tenişmenarul Ion Ţiriac, după ce şi-a pus racheta în cui şi carabina pe [...]

Citeste mai mult...

Regimul Iliescu şi contrabanda cu petrol rusesc

vineri, ianuarie 23, 2009 11:04
Postat in categoria Iliescu KGB

De la stanga: Emil Constantinescu, Mihail Gorbaciov, Ion IliescuAFACEREA COSTEA SI POLITCA FIRULUI ROSU CU KREMLINUL: AXA MOSCOVA – BUCURESTI IN OPERATIUNEA JIMBOLIA SI ZAVTRAGATE


FILIERA COSTEA: CONTRABANDA CU PETROL RUSESC, PE AXA RUSIA-ROMANAIA

Tragedia razboiului din fosta Iugoslavie si embargoul decretat de ONU au alimentat – ca in orice razboi, si perioada de embargo derularea unor mari afaceri de contrabanda [...]

Citeste mai mult...

Un posibil decalog al patriotismului

joi, ianuarie 22, 2009 17:43
Postat in categoria Educatie, Istorie, Literatura

Ateneul Roman, BucurestiPe lângă multe alte rele aduse de ciuma roşie instaurată în România odată cu tancurile Imperiului sovietic, desfiinţarea noţiunii de “patriotism real” s-a produs ireversibil. Chiar dacă parada bolşevică folosea foarte des noţiunea de “patrie”, până la urmă, prin minciună, hoţie, frică, întuneric, foame, turnătorie, aceasta a rămas goală de conţinut. Patria era ceva abstract, un fel de dumnezeu al ateilor regimului bolşevic.

Abia după Revoluţie, [...]

Citeste mai mult...

De ce (încă) ne monitorizează UE pe domeniul Justiţiei (II)

joi, ianuarie 22, 2009 17:29
Postat in categoria Justitie

Cristian DanileţExtras dintr-un interviu acordat, în ianuarie 2008, unui redactor al “Academiei Caţavencu” de către Cristian Danileţ, un tânăr judacător din Cluj.

Rep.: De ce vă hărţuieşte CSM-ul?
C.D.: În 2005, am mers la şedinţele CSM. Uimit de nivelul scăzut al discuţiilor, am început să notez dialogurile şi să le pun pe site-ul SoJust (asociaţia reformistă din care fac parte) şi forumurile de magistraţi. Era prima comunicare către exteriorul CSM şi asta i-a [...]

Citeste mai mult...

Etichete: , , |

Cum a demolat condamnatul penal Tudor Chiuariu, fost ministru al Justiţiei, dreptatea în România

miercuri, ianuarie 21, 2009 19:02
Postat in categoria Justitie, PeNaLii

Tudor ChiuariuUrmează un extras dintr-un interviu acordat de Cristi Danileţ, un tânăr judacător din Cluj, unui redactor al “Academiei Caţavencu”, în ianuarie 2008.

Rep.: E rău să fii consilier de ministru? Când colaborezi cu un anume ministru eşti un om mort, eşti luat la ochi, ţi se pune ştampila ?
C.D.: În 2003 puţini aveam curajul să ţipăm contra ministrului. Macovei m-a remarcat din documentele critice pe care le-am scris în numele asociaţiei magistraţilor, [...]

Citeste mai mult...