Cum a încălcat Tăriceanu legea pentru Sterling Resources
duminică, februarie 15, 2009 15:29
Transformarea contractului de explorare dintre Sterling Resources (SR) şi statul român în contract de concesiune a diminuat drastic beneficiile României. În 1991, sub guvernare FSN, contractul prevedea că 55% din resursele exploatate îi revin României. În 2008, sub guvern PNL, statul mai câştigă doar (cel mult) 13% din producţie (prin redevenţele plătite de Sterling). Ca să reducă de mai mult de patru ori câştigul României, guvernarea liberală nu a avut nevoie doar de o nesimţire soră cu sabotajul, [...]
Citeste mai mult...








